Переход платформы на новый учебный год!

Дата: 14 декабря 2018 в 14:50, Обновлено 15 ноября 2021 в 11:49

У 2021/2022 навучальным годзе ва ўстанове адукацыі арганізавана работа наступных метадычных аб'яднанняў:

- метадычнае аб'яднанне настаўнікаў прадметаў філалагічнага цыкла (кіраўнік Св.А.Гуцу);

- метадычнае аб'яднанне настаўнікаў прадметаў прыродазнаўча-матэматычнага цыкла (кіраўнік Н.А. Аўсянік);

- метадычнае аб'яднанне настаўнікаў пачатковых класаў,  выхавацелей груп падоўжанага дня (кіраўнік В.А.Нехвядовіч);

- метадычнае аб'яднанне класных кіраўнікоў (кіраўнік К.В. Сыцэвіч).

План работы метадычнага аб’яднання класных кіраўнікоў

на 2021/2022 навучальны год

Тэма: “Удасканаленне форм і метадаў выхаваўчай дзейнасці шляхам павышэння майстэрства класнага кіраўніка  ў адпаведнасці з запытамі і патрабаваннямі сучаснага грамадства”.

Мэта: стварэнне ўмоў для паляпшэння выхаваўчага працэсу праз удасканаленне педагагічнага майстэрства і прафесійнай кампетэнтнасці класных кіраўнікоў.

Задачы:

садзейнічаць удасканаленню форм і метадаў арганізацыі работы з бацькамі на аснове інтэграцыі інфармацыйных тэхналогій ў выхаваўчы працэс;

стварыць умовы для актыўнага ўкаранення інтэрактыўных форм работы з навучэнцамі, законнымі прадстаўнікамі па фарміраванню ўстойлівых маральных, патрыятычных ідэалаў праз выхаванне запатрабаванасці ў здаровым ладзе жыцця;

спрыяць удасканаленню прафесійнай кампетэнтнасці педагогаў у накірунку канструктыўнага папярэджання і вырашэння канфліктаў у падлеткавым асяроддзі, стварэнню сітуацыі поспеху для навучэнцаў;

ствараць умовы для абагульнення і распаўсюджвання лепшага педагагічнага вопыту работы класных кіраўнікоў;

павышэнне эфектыўнасці работы метадычнага аб’яднання.

Меркаваны вынік: павышэнне метадычнай культуры класных кiраўнiкоў i, як вынік, павышэнне ўзроўню выхаванасці навучэнцаў.

Тэма паседжання

Форма правядзення

Дата правядзення

Адказныя

1

Актуальныя накірункі сацыяльнай, выхаваўчай і ідэалагічнай работы ў 2021/2022 годзе.

1. Аналіз работы МА класных кіраўнікоў за 2020/2021 навучальны год.

2. Вывучэнне інструктыўна-метадычнага пісьма “Асаблівасці арганізацыі сацыяльнай, выхаваўчай і ідэалагічнай работы ва ўстановах агульнай сярэдняй адукацыі ў 2021/2022 навучальным годзе”.

3. Абмеркаванне плана выхаваўчай работы на 2021/2022 навучальны год, нарматыўнае прававое забеспячэнне выхаваўчага працэсу ў 2021/2022 навучальным годзе.

4. Супрацоўніцтва з сям’ёй пры планаванні выхаваўчай работы ў класе. Улік запытаў законных прадстаўнікоў навучэнцаў.

5. Павышэнне эфектыўнасці арганізацыі шостага школьнага дня. Удзел класных кіраўнікоў, законных прадстаўнікоў навучэнцаў у мерапрыемствах шостага школьнага дня.

Інструктыўна- метадычная нарада

03.09.2021

Педагог сацыяльны

Бібліятэкар

2

Фарміраванне культуры быту і вольнага часу  дзяцей і моладзі – адзін з найважнейшых аспектаў дзейнасці ўстановы адукацыі.

1. Узаемадзеянне школы і сям'і з мэтай павышэння педагагічнай культуры бацькоў.

2. Формы і спосабы арганізацыі культуры дасугавай дзейнасці, як найважнейшы сродак  прафілактыкі супрацьпраўных паводзін.

3. Роль мерапрыемстваў шостага школьнага дня ў фарміраванні культуры быту і вольнага часу дзяцей і моладзі.

Круглы стол

Лістапад

Педагог сацыяльны

3

Напрамкі работы класнага кіраўніка па фарміраванні духоўна-маральнага здароўя класнага калектыву.

1. Аб выкананні рашэнняў паседжання № 1.

2. Гадзіна класнага кіраўніка як сродак выхавання. Асноўныя формы і метады работы класнага кіраўніка ў выхаванні навучэнцаў.

3. Духоўна-маральнае выхаванне ў сям’і.

Абмен вопытам

Люты

4

Фарміраванне інфармацыйнай культуры вучняў. Інфармацыйная гадзіна як эфектыўная форма інфармацыйна - прапагандысцкай работы.

1. Фарміраванне інфармацыйнай культуры вучняў. Крытэрыі ацэнкі эфектыўнасці інфармацыйнай гадзіны.

2. Дні інфармавання “ШАГ” – эфектыўная форма інфармацыйна - прапагандысцкай  работы.

3. Формы правядзення інфармацыйных гадзін. Ацэнка якасці правядзення інфармацыйных гадзін.

4.Аналіз работы метадычнага аб’яднання класных кіраўнікоў за навучальны год.

Творчая майстэрня

Кіраўнік МА класных кіраўнікоў – Сыцэвіч Кацярына Валер’еўна,

намеснік дырэктара па ВР

Пратакол №1 паседжання МА классных кіраўнікоў 2021/2022 нав. год